35 tydzień ciąży - jak wygląda dziecko i twoje ciało

W 35. tygodniu ciąży twoje dziecko bardzo szybko tyje. Zobacz, co jeszcze zmienia się na 5 tygodni przed porodem w twoim ciele!
Agata Bernaciak / 26.05.2019 03:46

 

Dr n. med. ginekolog-położnik Ewa Kurowska: 32, 33, 34, 35 i 36 tydzień ciąży

 

 

Jak zmienia się twoje ciało?

Teraz możesz znowu narzekać na ciągłe siusianie. Gdy dziecko jest ułożone głową w dół i przygotowuje się do narodzin, jego główka naciska bezpośrednio na twój pęcherz. Efekt? Uczucie, że znów musisz iść do toalety, mimo że byłaś tam przed chwilą. Możesz również nie kontrolować pęcherza, gdy kaszlesz, kichasz, a nawet gdy się śmiejesz. Nie próbuj zmniejszać ilości wypijanych płynów. Musisz mieć ich dużo. Zamiast tego staraj się opróżniać pęcherz do końca, ćwicz mięśnie Kegla i jeśli musisz, noś podpaskę.

 

Jak rośnie twoje dziecko?

Szybko przybywa mu tłuszczu. W połowie ciąży stanowił on zaledwie 2% - teraz, w 35. tygodniu, zawartość tłuszczu w organizmie dziecka podskoczyła do niemal 15% (do końca ciąży wzrośnie do 30%). To znaczy, że do niedawna chude rączki i nóżki twojego maleństwa teraz są już pulchne. Także zdolności mózgu dziecka rosną w szalonym tempie. Na szczęście czaszka pozostaje wciąż miękka. Nie bez powodu: pozwoli twojemu maleństwu łatwiej przecisnąć się przez kanał porodowy.

Tak wygląda twoje dziecko w 35. tygodniu ciąży:

Wielkość dziecka w brzuchu - 35. tydzień ciąży

Co powinnaś zaplanować na ten tydzień?

Przygotuj plan awaryjny na wypadek, gdyby poród odbył się przedwcześnie albo na wypadek, gdybyś musiała zostać w szpitalu dłużej, niż planowałaś. W tym tygodniu pomyśl, komu możesz oddać klucze do swojego mieszkania i kogo możesz w awaryjnym trybie poprosić o zaopiekowanie się starszymi dziećmi, zaprowadzenie ich do szkoły i na zajęcia pozaszkolne, nakarmienie psa, podlanie kwiatów lub odebranie poczty.

Zobacz: Kto powinien być przy porodzie?

Co robić, żeby ciąża była zdrowa?

Kilka tygodni przed porodem musisz poszukać lekarza pediatry dla swojego dziecka. Porozmawiaj ze swoim lekarzem prowadzącym, rodziną i przyjaciółmi – może mogą ci kogoś polecić. To dobry moment, aby zapytać o zwyczaje odnośnie do wizyt domowych, telefonów, szczepień ochronnych i wszelkich procedur.

Wskazówki dla twojego partnera:

Jak bardzo chcesz być zaangażowany przy narodzinach swojego dziecka? Omów różne warianty ze swoją partnerką i lekarzem. Czy pozwolą ci przeciąć pępowinę albo nagrywać film wideo w czasie porodu? Lepiej znać odpowiedzi na te pytania przed wielkim dniem. To daje czas na wszelkie przygotowania albo zmiany w planach.

Jesteś w III trymestrze ciąży? Porozmawiaj o tym z innymi!

Zobacz też 35 tydzień ciąży na Mamotoja.pl!

Te tygodnie przed tobą:

36 tydzień ciąży
37 tydzień ciąży
38 tydzień ciąży
39 tydzień ciąży
40 tydzień ciąży

Te tygodnie za tobą:

Trymestr I

1 i 2 tydzień ciąży
3 tydzień ciąży
4 tydzień ciąży
5 tydzień ciąży
6 tydzień ciąży
7 tydzień ciąży
8 tydzień ciąży
9 tydzień ciąży
10 tydzień ciąży
11 tydzień ciąży
12 tydzień ciąży

Trymestr II

13 tydzień ciąży
14 tydzień ciąży
15 tydzień ciąży
16 tydzień ciąży
17 tydzień ciąży
18 tydzień ciąży
19 tydzień ciąży
20 tydzień ciąży
21 tydzień ciąży
22 tydzień ciąży
23 tydzień ciąży
24 tydzień ciąży
25 tydzień ciąży

Trymestr III

26 tydzień ciąży
27 tydzień ciąży
28 tydzień ciąży
29 tydzień ciąży
30 tydzień ciąży
31 tydzień ciąży
32 tydzień ciąży
33 tydzień ciąży
34 tydzień ciąży

Tagi: ciąża

Redakcja poleca

REKLAMA